Uddannelse- og job uge for hele klassen HOT -Heroes Of Tomorrow
Sted
Flere forskellige adresser i København
Pris
Gratis
Gratis for københavnske folkeskoler
Dato & TID
Fag
Samfundsfag
Uddannelse og Job
Understøttende undervisning
Klassetrin
Udskoling
Emner
Kreativitet
Menneske
Praksisfaglighed
Sundhed
Teknologi
Uddannelse og Job
Udenfor skolen
Ungdomsuddannelse
Bydel
Alle bydele
Eksempel på en uges indhold
HOT-ugen varer en skoleuge. Hver uge er forskellig og så lokalt forankret som muligt. De faste elementer er 1 dag i BUFX og 1 dag på Førstehjælps kursus. Udover det, kan I for eksempel opleve forskellige ting som:
- En dag i BUFX makerspace med introduktion til velfærdsteknologi og både børneliv og hvordan det er at blive ældre
- To dage i erhvervspraktik indenfor to forskellige velfærdsområder. Det kan være på et dagtilbud, sundhedscenter, botilbud, en KKFO et plejehjem eller som aktivitetsmedarbejder
- En dag med sygeplejerske-studerende på Diakonissestiftelsen
- Møde forskellige jobs i Socialforvaltningen
- En rundvisning på SOSU H eller Københavns Professionshøjskole, hvor du oplever stemning og ser hvilke uddannelser man kan tage
- Certificeret Førstehjælpskursus hos Røde Kors
- Aktivitetshus for udviklingshæmmede
- Sociolancen
- Rigshospitalet
Vi samarbejder med mange forskellige aktører indenfor velfærds -og omsorgsområderne.
Der er ledige hold i efteråret 2026:
Uge 35, 39, 43 og 50
Jeres opgave som lærere er at være med og støtte op om ugen, samt være med de dage, hvor der ikke er praktik. Det kan for eksempel være at følges med klassen.
Vi kommer gerne ud til et formøde eller fortæller mere om projektet.
Send en mail på jr0j@kk.dk