Spiselige svampe med TAGTOMAT X Funga Farm

Sted

Funga Farm / TAGTOMAT
Refshalevej 159B / Jagtvej 59
1432
Kbh K / Kbh N

Pris

Gratis for københavnske folkeskoler

Dato & TID

I forløbet her får eleverne en forsmag på fremtidens fødevaresystemer - med et kig ind i en ægte svampefarm, og ved at dyrke deres egne spiselige svampe.
Fag
Biologi
Natur/Teknologi
Madkundskab
Klassetrin
Mellemtrin
Udskoling
Emner
Bæredygtighed
Klima
Miljø
Fremtid
Mad
Landbrug
FN's verdensmål
Natur
Samfund
Virksomhedssamabejde
Bydel
Alle bydele

Svampedyrkning i byen og svampe som kilde til umami og protein er uden tvivl en vigtig del af fremtidens fødevaresystemer, og med forløbet her får eleverne både oplevet, hvordan det foregår hos en vaskeægte svampefarm, som leverer en række forskellige spisesvampe til byens restauranter, og de får erfaringer med selv at producere deres egne råvarer.

Forløbet her består af 2 besøg: en rundvisning på ca. 1 klokketime hos svampefarmen Funga Farm på Refshaleøen samt et besøg med TAGTOMAT, hvor eleverne laver deres egne dyrkningskits og lærer mere om svampe. 

Besøget med TAGTOMAT varer ca. en dobbeltlektion (1,5 klokketime) - og det kan enten være i vores lokaler på Jagtvej 59, 2200 København N, eller ude på skolen.

Vi kommer ind på svampene som organisme, hvad svampe har brug for, når de skal vokse og deres potentiale og betydning for vores fremtid - som fødevare, cirkulært materiale og i naturen. Derefter laver eleverne gruppevis deres egne dyrkningskits med østershatte på halm, som de efterfølgende skal i undervisningen. Efter en måneds tid kan I høste, tilberede og spise svampene, hvorefter dyrkningen kan fortsætte i genbrugt kaffegrums (evt. derhjemme). 

Rundvisningen hos Funga Farm vil være på engelsk, men Tagtomats deltagende formidler vil hjælpe med oversættelse og opsamling.

Har du spørgsmål om forløbet? Skriv da til aabenskole@tagtomat.dk.
Booking foregår via webformular.