Forumteater og handlekraft

Sted

Anemonen
Suhmsgade 4 (baggården)
1125
København K

Pris

Gratis for københavnske folkeskoler

Dato & TID

fredelige løsninger gennem dialog, tanker og scener
Bydel

I 3 workshopdage á 3 lektioner arbejder klassen med forumteater ud fra tematikkerne: Aktivt medborgerskab og samfundsbevidsthed, hvor vi bl.a. undersøger vores pligt til at handle, når vi er deltagere i eller er vidne til uretfærdighed eller konflikt. 

Vi undersøger også inkludering af kulturelle perspektiver og historier for at forstå sig selv og andres forskellige perspektiver i et demokrati. Vi undersøger årsager til konflikter og finder fredelige løsninger gennem dialog, tanker og scener. Vi bruger forumteatrets forskellige teknikker til at undersøge hvad er ligger bag, og hvordan vi kan starte forandringen hos os selv. Vi afslutter med en årgangs og/eller familiedag på Anemonen, hvor udvalgte scener afprøves foran publikum og skaber dialog mellem scene og sal. Her bruges forumteatergreb til interaktion med publikum og til at tilskuerne og de udøvende afprøver andres perspektiver samt forskellige løsningsmuligheder.

Med forumteater skaber eleverne i mindre grupper scener med uløste situationer/konflikter, der undervejs og bagefter skaber dialog, perspektivbytte og diskussion i rummet. Undervejs øver eleverne sig i en demokratisk proces, hvor de lytter til hinandens ideer og perspektiver. Metoden træner eleverne rummelighed, refleksion og forståelse for andre menneskers perspektiver. 

I de tre forumteaterworkshops undersøges de tre emner både ud fra elevernes egne erfaringer og situationer samt medbragte opdigtede og realistiske cases fra Anemonen. Forløbet inkluderer to teaterture til Anemonen til enten: Det Satans ukrudt, Stjerneskud, Mor eller Vi har ret til at være her, hvor eleverne kigger og bagefter diskuterer emnet samfundsbevidsthed.

Hvor foregår det: På skolen og Anemonen