Drengen med de lyserøde bukser

Sted

Grand Teatret
Mikkel Bryggers Gade 8
1460
København

Pris

25,00 kr.

Dato & TID

Salaam Filmfestival viser filmen 'Drengen med de lyserøde bukser' i Grand Teatret for 7. - 10. klasse. Pris: 25 kr. pr. billet.
Fag
Dansk
Samfundsfag
Sundheds- og seksualundervisning
Klassetrin
Udskoling
Emner
Familie
Identitet
Seksualitet
Trivsel
Venskaber

PRIS
Det koster 25 kr. pr. billet i biografen, også for læreren.

FILM
Filmen er baseret på den virkelige historie om Andrea Spezzacatena, der tog sit eget liv da han fyldte 15 år på grund af mobning. Det startede, da han gik i skole i et par lyserøde bukser, og klassens populære dreng kaldte Andrea for queer. Efter Andreas død så hans mor på hans Facebook-profil hvilket helvede, hendes søn havde levet i med cybermobning og mobning i skolen. Trods det dystre emne er det en smuk film, der med Andreas stemme fortæller, hvordan han endte med at tro, at selvmord var hans eneste udvej. Filmen bygger på hans mor, Teresa Manes bog om sin søn.

OPLÆG
Salaams oplægsholder taler med eleverne om de mekanismer der gør, at en hel klasse kan vende sig mod en kammerat. Vi ser nærmere på, hvordan homofobiske skældsord og eksklusion bruges som magtmiddel, og diskuterer det personlige ansvar, når mobningen rykker fra skolegården til de sociale medier. Oplægget fungerer som en vigtig samtale om konsekvenserne af cybermobning, homofobi og værdien af at turde sige fra.